Catz 2013 Students in University Awards Success!

Catz 2013 Students in University Awards Success!

St Catherine’s is delighted to announce that our 2013 cohort have secured a string of University Prizes across a wide range of subjects, in recognition of their outstanding examination achievements.

 Five of our prize winners also came top in their public examinations:

  • Ludvig Sinander (2010, PPE) came first in the Final Honour School of Philosophy, Politics & Economics.
  • Samuel Tham (2009, Materials Science) came first in the Final Honour School of Materials Science Part II.
  • Jonathan Mannouch (2010, Chemistry) came first in the Final Honour School of Chemistry Part IB.
  • Courtney Spoerer (2012, Experimental Psychology) came first in the Preliminary Examination in Psychology & Philosophy.
  • Dimitrios-Vasileios Kyriazis (2012, Law) came first in the Magister Juris.

A complete list of awards is shown below.

Chemistry

Jonathan Mannouch (2010, Chemistry) – Gibbs Prize for the Best Performance in Part I 2013 and The Wiley Practical Prize in Physical Chemistry 2013.

Engineering Science

John Lavery (2010, Engineering) – Gibbs Prize for Best Team Design Project 2013.

English Language and Literature

Harriet Smith Hughes (2012, English Language and Literature) – Gibbs Prize for Performance in Prelims 2013.

Experimental Psychology

Courtney Spoerer (2012, Experimental Psychology) – Susan Mary Rouse Memorial Prize 2013 and Commended for Performance in Neurophysiology 2013.

Fine Art

Tara Benjamin-Morgan (2010, Fine Art) – Vivien Leigh Prize 2013.

Law

Jacopo Crivellaro (2012, Law) – Monckton Chambers Prize in Competition Law 2013.

Dimitrios-Vasileios Kyriazis (2012, Law) – Clifford Chance Prize for the Best Performance in the Magister Juris 2013.

Materials Science

Duncan Johnstone (2010, Materials Science) – TATA Steel Prize for best overall performance in Part I Practicals 2013 and Armourers and Brasiers’ Company/TATA Steel Prize for Best Team Design Project 2013.

Thomas Scott (2010, Materials Science) – Armourers and Brasiers’ Company/TATA Steel Prize for Best Team Design Project 2013.

Samuel Tham (2009 Materials Science) – IoM3 Prize for Best Overall Performance in Part I and Part II 2013.

Mathematics

Bodan Arsovski (2010, Mathematics) – Junior Mathematical Prize for Part B 2013.

Medical Sciences

Emily Brown (2010, Medical Sciences) – Hobson Mann Lovell Scholarship 2013.

Morwenna Senior (2011, Medical Sciences) – Commended for Performance in Psychology for Medicine 2013.

Philosophy, Politics and Economics

Ludvig Sinander (2010, PPE) – Gibbs Prize for the Best Performance in Philosophy in the Final Honour School of Philosophy, Politics & Economics 2013 and John Hicks Foundation Prize for best performance in Quantitative Economics 2013.